Canning Corn

 

Messy work
Let me tell you, my canning isn’t always planned. If I just bought boxes of fruit and veggies at the local produce stand, maybe I could plan it better, but I don’t often do it that way. I usually can around what I find at the best price of free or darn close. Take my find last weekend of $2.00 boxes of corn. Listed as seconds, it was still in good shape, but needed some culling. Buying 2 boxes for $4.00 is in my price range and capabilities of sourcing. Yes, it took a whole day to process, with an early afternoon break to run to town and drop off some urgent mail, but this was so worthwhile. We had fresh corn on the cob for breakfast, I now have 20 pints of corn for the winter, 6 half pints of corn relish, and we had another meal with fresh corn on the cob. Not counting the fresh corn, that came to $0.17 a pint and oh, the taste! This stuff is local, from Sunny Farms own fields, and will be gracing our tables for the high holiday season.
Corn Cobs

So, if your local grocery or produce stand has a spot that they will set out seconds, be sure to check it frequently. Be picky and make sure it will be cost effective. It doesn’t do you any good if the cost per pint ends up being the same as firsts since you would be getting the same output but also using up your precious time. Feel free to haggle. If they have a lot of something that is worthwhile, see if they will take even more off if you take all of it. It never, ever hurts to ask!

Finished Corn

Your Thoughts?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s